PUOT EXPO 2013

Czwarta edycja konkursu rodem z Polanicy-Zdroju. Pierwsza - po liftingu i zniesieniu tematyki konkursu. Dzięki temu prace finalistów różniły się znacząco tematyką i estetyką. Poza tym na konkurs przyszło kilkukrotnie więcej zdjęć niż w poprzednich latach.

W skład jury weszli: Ewa Meissner, Monika Szewczyk, Kuba Kamiński,  Adam Lach, Filip Ćwik, Marcin Kapica, Piotr Małecki oraz Maciej Jeziorek.

GRAND PRIX - Tak się żyje w Sobowidzu - Piotr Idem

GRAND PRIX PUOT EXPO 2013

PIOTR IDEM / Sobowidz

Piotr Idem, rocznik 92. Student dziennikarstwa na UJ w Krakowie. Publikował dotąd w Gazecie Wyborczej (Duży Format) oraz w Tygodniku Powszechnym.

www.piotridem.pl

 

TAK SIĘ ŻYJE W SOBOWIDZU

Życie codzienne Sobowidza. Mojej rodzinnej miejscowości. Liczy półtora tysiąca mieszkańców. Leży na Pomorzu. Zdjęcia ułożone są w cykl życia miejscowości.

Dyptyk - Dorota Sitnik

Dorota Sitnik / Polanica-Zdróju

Urodzona w 1981 roku we Wrocławiu, mieszka w Polanicy-Zdroju. Absolwentka Wyższego Studium Fotografii AFA we Wrocławiu  oraz Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Zielonogórskiego (kierunek malarstwo, specjalizacja fotografia). Od 2009 r. członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Uczestniczyła  w wystawach fotograficznych w kraju i za granicą. Oprócz fotografii zajmuje się rysunkiem oraz projektowaniem graficznym.

www.dorotasitnik.pl

 

Dyptyk

Skrywana rzeczywistość - Michał Adamski

Michał Adamski / Poznań

Urodzony w 1976r. w Poznaniu. Fotograf, dokumentalista. Członek kolektywu Un-Posed. Jego początki związane były z tzw. fotografią uliczną jako formą odskoczni od życia codziennego. Obecnie zajmuje się realizacją tematów społecznych, gdzie ważny jest człowiek i jego życie we współczesnym świecie. Uczestnik warsztatów organizowanych przez agencję Napo Images oraz kolektyw Sputnik Photos. Nagradzany w konkursie Wielkopolska Press Photo w 2011 i 2012 roku. Finalista Grand Press Photo 2013.

www.michaladamski.com.pl

 

Skrywana rzeczywistość

Gorące popołudnie, boczna uliczka w samym centrum miasta, dookoła tłumy kibiców. Ulicą spaceruje chłopak z pustułką w ręku, kilka osób podchodzi, inni nie zauważają. Ptak wleciał przez okno do jego mieszkania, teraz mężczyzna chce go oddać w lepsze ręce. Jest gorąco, chłopak jest bez koszuli, pali papierosa.

Miasto.

Skrywana rzeczywistość to obraz miasta. Miasta podobnego do innych, gdzie wiele światów łączy się ze sobą i przenika. Nie zamierzam ich opisywać, nie chcę  pokazać rzeczywistości, jaką każdy może zobaczyć. Nie chcę zrobić widokówki miasta. Jest to moja próba przełamania gry pozorów, jaką ludzie toczą między sobą. Próba wejścia w tkankę miasta, żeby pokazać emocje towarzyszące zrzucaniu maski. Subiektywny portret miasta, z którym jestem związany od urodzenia.


Martwe Miasta - Maciej Moskwa

Maciej Moskwa / Gdańsk

Maciej Moskwa(1982r.) z Gdańska, absolwent Sopockich Szkół Fotografii. Współzałożyciel kolektywu dokumentalistów TESTIGO. Dwukrotny laureat nagrody Gdańsk Press Photo w 2009 i 2011 roku. Finalista Grand Press Photo 2013 i Manuel Rivera-Ortiz Foundation Grant. Z aparatem odwiedził 4 kontynenty przywożąc zdjęcia publikowane między innymi w Poznaj Świat, Gazecie Wyborczej, National Geographic Traveler, Tygodniku Powszechnym i miesięczniku Polska Zbrojna. Uwielbia obraz czarno-biały, perskie dywany i kawę z kardamonem.

www.testigo.pl/projects/by/maciej-moskwa/

 

Martwe Miasta

Martwe Miasta to kompleks starożytnych ruin w prowincji Idlib w Syrii.  Opuszczone w VI wieku naszej ery miasta stały się obecnie schronieniem dla uciekających przed wojną Syryjczyków. W podziemnych grobowcach zamieszkali ludzie zagrożeni leiszmaniozą i gruźlicą. Zmuszeni do ucieczki z domów wegetują, czekając na koniec krwawego konfliktu.