Obrady jury PUOT EXPO 2013

03 czerwiec 2013, godz. 20:25

kategorie : PUOT EXPO 2013

To była burza, a nie obrady! Ale od początku...

Był wczesny poniedziałkowy poranek, świeciło słońce. W sprzyjającej przestrzeni StudioIP (www.studioip.pl) na terenie Wytwórni Filmów Fabularnych i Dokumentalnych w Warszawie zebrało się osiem osób tworzących czołówkę polskiej fotografii. Byli to: Ewa Meissner, Monika Szewczyk, Kuba Kamiński, Marcin Kapica, Piotr Małecki, Filip Ćwik, Maciek Jeziorek oraz Adam Lach. Po oczywistej wymianie uprzejmości stanęli przed nielada zadaniem - wybraniem finalistów konkursu fotograficznego rodem z Polanicy-Zdroju - PUOT EXPO 2013.


Zaczęło się spokojnie - wszak niewiele osób ma o 8:30 siłę przewracać świat do góry nogami. Tym bardziej, gdy jeszcze nie zna powodu. Powód się jednak znalazł szybko. A było nim 330 cykli fotograficznych z całej Polski zgłoszonych do tegorocznej edycji konkursu. Pomijając fakt, że oznaczało to przejrzenie kilku tysięcy zdjęć, największym wyzwaniem okazało się dla jury wybranie spośród kilkudziesięciu mocnych prac czterech finalistów.


Wczesnym popołudniem przy narastającym napięciu Filip Ćwik zaproponował, żeby podać szortlistę prac, które znalazły się w ścisłej czołówce, argumentując, iż wszystkie te cykle zasługują na wyróżnienie.

A są to (w kolejności zgłoszeń):
- “Awaryjniak” Jakuba Ochnio,
- “Skrywana rzeczywistość” Michała Adamskiego,
- “Tak się żyje w Sobowidzu” Piotra Idema,
- “Koksownik” Jacka Świerczyńskiego,
- “Wedding, czyli nowoczesne polskie wesele” Adriana Wykroty,
- “Summertime” Izabeli Urbaniak,
- “Dyptyk” Doroty Sitnik,
- “Route 66 PL” Łukasza Gniadka,
- “Martwe Miasta” Macieja Moskwy,
- “Rohingya” Artura Gutowskiego.

I tak oto powstała nowa tradycja w konkursie PUOT EXPO - poza wyborem finalistów zawsze będzie prezentowana lista prac wyróżnionych.

Na początku jurorzy zachowując opanowanie wymieniali się argumentami nie do podważenia. Gdy się jednak okazało, że nikt nikogo nie przekona, zaczęto wymyślać wzory arytmetyczne, by zachować rozmowę na odpowiednio kulturalnym poziomie. Gdy to jednak na nic się zdało przyszedł czas na szczerość. Z nieba spadł grad.

Oszczedzając czytelnikowi szczegółów miło nam poinformować, że finalistami zostali:
- Dorota Sitnik i jej piękne autoportrety - jest to też praca, która zwyciężyła w kategorii “Polanica-Zdrój i okolice”
- Maciej Moskwa i jego przejmujący cykl “Martwe Miasta z Syrii
- Michał Adamski i oryginalny cykl “Skrywana rzeczywistość”
- oraz Piotr Idem i dogłębne studium jego rodzimego miasta “Tak się żyje w Sobowidzu”.

Jak argumentują - już zgodnie - wszyscy jurorzy, wszystkie te prace znacząco różnią się między sobą tematyką i estetyką, ale wszystkie cechuje pomysł, dopracowana koncepcja, poświęcenie autora oraz konsekwencja w realizacji każdego z tych cykli.

Serdecznie gratulujemy finalistom oraz wyróżnionym, oraz dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie.

Przypominamy, iż zwycięzca GRAND PRIX zostanie ogłoszony w najbliższą sobotę o godzinie 18:00 podczas oficjalnego otwarcia wystawy PUOT EXPO 2013 w Polanicy-Zdroju. Zapraszamy!

W galerii laureatów PUOT 2013 na stronie www.puot.pl póki co można obejrzeć po jednym zdjęciu z każdego cyklu. Po zakończeniu wystawy 8 września galerie zostaną uzupełnione.