Galeria na Puocie 2012

Temat PUOTu 2012: "MŁODZIEŻ".


GRAND PRIX - 1st floor - Jacek Świerczyński

Jacek Świerczyński /  Lublin

Urodzony w 1980 roku w Zamościu. Ukończył dziennikarstwo w Wyższej Szkole Dziennikarstwa im. M. Wańkowicza oraz politologię na Uniwersytecie Marii Curie – Skłodowskiej. Fotografuje dla „Dziennika Wschodniego” w Lublinie, gdzie obecnie mieszka. Prowadzi warsztaty fotoreportażu w Lubelskiej Szkole Fotografii. Laureat konkursów fotografii prasowej m.in. Grand Press Photo, National Geographic, Newsreportaż, BZWBK Press Foto, Sony World Photography Awards.

jacekswierczynski.blogspot.com

 

1st floor

Skaterzy z “1st floor”, skateparku, który powstał w pustostanie.


Nowi Polacy - Patryk Karbowski

Patryk Karbowski / Warszawa

Rocznik 1989. Absolwent i obecnie wykładowca Akademii Fotografii w Warszawie. Studiuje fotografię na PWSFTViT w Łodzi. Specjalizuje się w fotografii dokumentalnej i reportażu. Finalista Magnum Expression Photography Award oraz Eager Beaver Award programu Arte Creative. Jego prace można było oglądać w Galerii Pauza oraz Galerii OBOK ZPAF. 

www.patrykkarbowski.com

 

Nowi Polacy

Projekt  “Nowi Polacy”  dotyczy obecnych gimnazjalistów pochodzących z rodzin klasy średniej i wyższej. Urodzeni po 1989 roku, nie pamietający burzliwego okresu pierwszej połowy lat ‘90. Wychowani w dobie konsumpcji, gwałtownego rozwoju technologii i społecznosci internetowych. Ta grupa własnie będzie w przyszłości tworzyła rzeczywistość nowej Polski. Towarzyszyłem swoim bohaterom w ich codziennym życiu starając się uchwycić wrażenie niepewności towarzyszącemu zmianom nie tylko w skali kraju i historii, ale też w wymiarze osobistym, związanym z dorastaniem. Nie jestem w stanie stwierdzić w jakim stopniu na ostateczny kształt cyklu wpłynęły moje poglądy i odczucia wobec tych zmian i rzeczywistości. Nie udaję, że mogę obiektywnie pokazać coś tak abstrakcyjnego jak pokolenie, bo to jest i tak niemożliwe. Chciałbym, żeby odbiorcy zadawali sobie pytania o to, co na tych zdjęciach wydaje się znajome, a co już nie, kiedy przestało być znajome i dlaczego.


Zmieszani z błotem - Jacek Świerczyński

Jacek Świerczyński /  Lublin

Laureat GRAND PRIX 2012.

jacekswierczynski.blogspot.com

 

Zmieszani z błotem

Mistrzowie Polski “Błotny Klub Sportowy Roztocze Krasnobród” podczas rozgrywania meczów w piłce błotnej. Amatorska drużyna BKS Roztocze to drugi zespół w Polsce, który kopie w błotną piłkę. Jako jedyny posiada sekcję kobiecą. 


Newborn - Michał Siarek

Michał Siarek / Białystok

Rocznik 91. Student II roku fotografii na PWSFTviT, wolny strzelec i włóczęga.

www.michalsiarek.com

 

Newborn

Na obchodach 3-ciej rocznicy proklamacji niepodległosci Kosova podglądałem głównie młodych ludzi. Spędzaliśmy godziny krążąc po dzielnicach i mieszkaniach Prishtiny, oglądajac wszechobecną radość z faktu oderwania od Serbii, kolejnego roku autonomii, zalew amerykańskich flag, ulic, które ponazywano chyba na chybił-trafił na cześć amerykańskich polityków. I w tym wszystkim ta radość była jakby fantomowa, taniec szubieniczników, którzy wiedzą, że ten konflikt wcale się nie skończył i że to tylko chwilowa przerwa w działaniach. 


Jury 2012

Wyborem prac w edycji 2012 zajęło się jury, w którego skład weszli czołowi polscy fotoreporteży oraz laureat dwóch poprzednich edycji Galerii na Puocie.

  • Łukasz Gniadek - urodził się w 1978 r. w Warszawie, gdzie obecnie mieszka. Studiował filozofię na Uniwersytecie im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jest absolwentem Akademii Fotografii w Warszawie. Obecnie studiuje na wydziale komunikacji multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Dwukrotny laureat Galerii na Puocie - w tym Grand Prix pierwszej edycji. Laureat Pięcioboju Fotopolis 2011.
  • Filip Klimaszewski - absolwent wydziału fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej im. Leona Shillera w Łodzi. Przez 4 lat związany z Gazetą Wyborczą, w której nabierał szfliwów fotografii prasowej. Dwukrotny laureat nagrody Grand Press Photo i dwukrotnie wyróżniony na festiwalu fotografii prasowej Visa Pour l’image w Perpignan. Również laureat nagroby BZWBK Press Foto. Zainteresowany człowiekiem i jego losami w kontekście ważnych wydarzeń. Obecnie na nowo odkrywa portret! Zakochany w Bliskim Wschodzie.
  • Ewa Meissner - Współzałożycielka i członkini Agencji Napo Images. W latach 2000–2005 studiowała dziennikarstwo na wydziale politologii Collegium Civitas w Warszawie. Współpracowała jako kurator i współorganizator wystaw fotograficznych min. z Centrum Sztuki Współczesnej, Starą Galerią Związku Polskich Artystów Fotografików i Zamkiem Królewskim w Warszawie, Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manngha” w Krakowie.  
  • Adam Lach -  Współzałożyciel i członek Agencji Napo Images. Urodził się w 1983 roku w Poznaniu. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Fotografii AFA we Wrocławiu. Zdobywca 15 nagród w różnych konkursach fotoreportażu.  Od 2006 na stałe związany z tygodnikiem Newsweek Polska. Od 2008 roku zaczął pracować z The New York Times i International Herald Tribune. Publikował w wielu magazynach w Europie i USA, w tym The New York Times, Le Monde, L'espresso, Die Zeit, Polityce, Przekroju, International Herald Tribune, Newsweek, Le Mensuel, Wprost, Le'Magazine, SvenskaDagebladet.
  • Maciej Jeziorek - Współzałożyciel i członek Agencji Napo Images. Absolwent studiów teologicznych na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie i Studium Fotografii w Zespole Szkół Fototechnicznych im. Juri Gagarina w Warszawie. Uczestnik Credit Suisse Masterclass for photojournalists from East-Central Europe, Budapeszt 2004. Pracował dla „Tygodnika Solidarność”, „Życia Warszawy”, dziennika „Życie” i „Polska”. Od roku 2002 współpracuje z Polską Agencją Fotografów Forum. Wielokrotnie nagradzany na konkursach fotografii prasowej: Polska Fotografia Prasowa, Newsreportaż, Grand Press Photo, BZ WBK Press Photo.